Bjorn Borg

25
Απρ 2021 12:48
Bjorn Borg

ATP 500 Barcelona, Spain outdoor/clay Rafael Nadal(3) vs Stefanos Tsitsipas(5) 16:00 Στα μεταξύ τους έχουμε συνολικά 6-2, σε αυτή την επιφάνεια 2-1 και σε τελικούς 2-0. Δεν έχει πιάσει το επίπεδο της απόδοσης που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στο χώμα ο Nadal, από την άλλη ο Τσιτσιπάς είναι σε περίοδο ανόδου αγωνιστικά και δείχνει σταθερός σε πνευματικό επίπεδο. Δεν μπορώ να πάω κόντρα στο Nadal σε ένα τέτοιο αγώνα, όσο καλός και αν δείχνει ο αντίπαλός του. Στην συγκεκριμένη διοργάνωση ο Ισπανός έχει 11/11 κερδισμένους τελικούς και από αυτούς, μόνο σε έναν παραχώρησε σετ σε αντίπαλό του, πίσω το 2008. Στους δύο πρώτους αγώνες που έδωσε εδώ φέτος, παραχώρησε σετ, στους δύο τελευταίους όχι όμως και η επιλογή για καθαρή νίκη του σήμερα έχει πολύ καλή τιμή, @2.42 stoiximan. Μάλιστα, στον τελευταίο τελικό που έδωσε ο Nadal εδώ στην Βαρκελώνη το 2018, αντιμετώπισε τον σημερινό του αντίπαλο και επικράτησε με καθαρό σκορ. Πολλά έχουν αλλάξει από τότε, όμως σήμερα θα στηρίξω τον Ισπανό, ο οποίος έχει τεράστιο κίνητρο, καθώς με την πιθανή κατάκτηση του τίτλου επιστρέφει στο ν.2 του πίνακα. Γνωρίζει πολύ καλά, πως δεν πρέπει να χάσει την αυτοσυγκέντρωσή του σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και περιμένω να παρουσιαστεί πολύ αποφασισμένος. Να θυμίσω τι συνέβη στο πρόσφατο slam στην Μελβούρνη, όπου κατάφερε να χάσει δικό του παιχνίδι από τον σημερινό του αντίπαλο με ανατροπή. Εναλλακτικά,…άλλο ένα σενάριο που μου αρέσει πολύ είναι το παρακάτω. Τα ποσοστά του Nadal σε αυτή την επιφάνεια είναι εξωπραγματικά και η γραμμή που βλέπω στον Τσιτσιπά για να σπάσει το σερβίς του Ισπανού, μοιάζει τεράστια για τελικό. Στο betbuilder της bet365 επιλέγω, νικητής Nadal και Tsitsipas under 2.5 συνολικά breaks στο σερβίς του αντιπάλου του, απόδοση @2.10